csibe-babuci10
Men
 

1165768715

 
Az llatvdelemrl
 
... mskpp
 

1192980174

mancs_banner

 

 

 

 
llatvdk
 

 
Fogjunk ssze rtk
 

 
Menhelyek
 
Mentsk meg!
 

osszebuj

 
Igaz trtnetek
 

Animation4

 
Kzdjnk ellene
 

 
G-portlos llatvdk
 

pedigreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeb39a0.jpg

 
 
Az llatvd (Seres Zoltn cikke)

"Az llatvdelem" rejtelmes, sokflesget magban rejt kifejezs. Mi ez? Mirt kell? Hogyan mkdik? Kik csinljk? Kiknek kne csinlni? Mik a cljai? Mit eredmnyez?

1.

Az llatvdelem funkcionlis jelentsgnek ismertetshez nlklzhetetlen az, hogy megismerjk azt a nagyon rdekes folyamatot, ahogyan a rgmlt (s) embere az llatokkal kapcsolatot ltestett, hasznlni kezdte ket.

Az llatok hziastst alapveten az els hziastott llat, a kutya folyamatban mutatom be, de minden hziastott llat valamilyen haszonszerzs, az emberi let megknnytse rdekben lett meghziastva akkoron.

 

Mikortl mondhatjuk, hogy az emberi faj kiemelkedett az llatvilgbl?

 

Minden valsznsg szerint akkortl nevezhetjk az embert "felsbbrend" - dominns - lnynek a fldkereksgen, amikor kzssgi szellemben szervezetten eszkzk hasznlatval kezdte tengetni lett a tllsrt, kommunikcis jelbeszdet kezdett hasznlni, tudatosan-sszetetten kezdett el gondolkodni.

Az llatvilgbl kiemelkedett embernek sok idbe tellett, mg rjtt arra, hogy nmely llatfajnak a vadszathoz, a munkhoz jobb a testfelptse. A nomd embernek meglhetse kapcsn vlt szksge arra, hogy uralma al vonjon llatfajokat.

 

Az llatok domesztikcija (hziastsa)

 

A kutyk domesztikcija nem egyik naprl a msikra trtnt, hanem hosszadalmas, tbb gon egyszerre lejtszd folyamat eredmnyeknt alakult ki.

A kutya-ember kapcsolat a legels s legrgibb ehhez foghat kapcsolat (let-, bartsg s munkakapcsolat).

A hzi kutya szrmazst rgta szeretnk megfejteni, mr tbb szz ve kutatjk. A tudomny ennek ellenre nem tud megfelel, konkrtumokkal altmasztott vlaszt adni a krdsre. Sok rejtlyes krds van: a hzi kutya hol? mikor? mibl keletkezett? A vlaszok eltrek. Egyesek azt valljk, hogy az skutya a medvbl s a saklbl szrmazik, ebbl alakult ki a hzi kutya. Msok szerint a mr rgen kihalt skutya (vadkutya) leszrmazottjai a hzi kutyk, amelynek nyomait mg nem trtk fel (mert mg nem leltek r). A legvalsznbb a farkasbl val szrmazs elmlete. Egy a lnyeg, hogy egy valamikori folyamatban kialakult a HZIKUTYA.

 

De hogyan s mikor trtnhetett ez?

 

Az egsz folyamat kb. i. e. 10-12000 krl kezddhetett. Tbbek azt valljk, hogy az skutya maga lett az ember alattvalja, de minden bizonnyal a falkkban l kutykat (vadkutykat) a gyjtget, vadsz, halsz skzssgekben teng kezdeti civilizlatlan ember tette alattvaljv, trsv s bartjv. Ennek tbb oka is lehetett. Az ember zskmnyszerzsben a kutya is "rdekelt" volt valamilyen formban. Az ember hamar belthatta, hogy a kutya elnysebb adottsgokkal van megldva a zskmny elejtshez. Gyorsabb, techniksabb a ngy lbon val mozgsval, s kitartbb, gy sikeresebb a vadszatban. A kutya adottsgait elkezdte kihasznlni az akkori ember (szaglst, hallst, ltst).

A legrgebbi leletek az i. e. 12000 krli vekbl szrmaznak, amelyek bebizonytjk azt, hogy a flig megszeldtett nem vadkutyk (farkasok), hanem az emberrel egytt l, az embereket szolgl kutyk az emberrel val egyttmkdse klcsns. A flig meghziasodott kutya falkavezre mr nem a legersebb, legvadabb kutya lett, hanem az ember. Erre a csontmaradvnyok utalnak, amelyeket a tzezer vvel ezeltti teleplsek helyn trtak fel. Utalnak mg a ngy-nyolcezer vvel ezeltti egyiptomi, mezopotmiai s egyb si kultrk mvszi brzolsaira, amelyek mutatjk a kutya s az ember harmnijt A kkorszaki barlanglak sember szikla- s barlangrajzain, festmnyein is ott tallhatjuk a kutyt...

Az ember akkoriban mg teljesen nomd letet lt. Gyjtgetett, vadszott, halszott, gy szerezte meg a szksges tpllkot. A kutya fokozatosan bekapcsoldott az ember vadszataiba. Az ember a falkavezr, a rendszertan piramisnak legtetejn. Segdeszkzket, kdarabokat, kezdetleges fegyvereket ksztett s hasznlt.

A nomd letforma velejrja az lland vndorls jobb helyekre. A kutya is ment a jobb vadszmezkre a "gazdikkal", gy az j helyeken az ottani kutykkal tallkozva keresztezdtek, ltrejtt a folyamatos genetikai vltozs, kevereds. Idvel vltoz kllem kutyk keletkeztek, ami nem szablyozottan, hanem vletlenszeren kvetkezett be (nem trtnt szelektls).

A kutya kezdeti kapcsolata az emberrel a vadszatokon bontakozott ki. Idvel azonban az ember rjtt arra, hogy sokkal tbbet kaphat a j ngylbaktl. Jobb rzkszerveiknek ksznheten biztonsgi funkcit is betltttek. Jeleztk a vadllatok rkezst (el is riasztottk azokat), az idegeneket.

Egyre tbb dologban vette hasznt a kutynak az ember. Ignyeinek megfelelen elkezdte szelektlni az ember a kutykat a cloknak s ignyeknek megfelelen. Az els hziastott llat a kutya volt. A fldmvels s llattenyszts megkezdsvel, a vad szarvasok befogsval a vadszat mellett a kutyk megkezdtk terelmunkjukat is, kialakultak a juhszkutyk. Ms terleten is mkdni kezdtek. Az ember knyelme rdekben rakomnyok cipelsre, vontatsra is hasznltk a kutyt. Az j kkorszakban, az j si fldmvessg kialakulsakor nagy vltozst jelentett a nvnyek tudatos termesztse, a kecske, marha, juh hziastsa. Ettl kezdve a kutyknak megbecslt feladatkr jutott. Meg kellett vdeni a fldet a krtevktl, apr llatoktl (egr, rgcslk), a legelkn legel llatokat mg inkbb vdeni kellett a vad ragadozktl. A vadszat akkorra mr nem a meglhets egyetlen formja, de a kutya oda is szakosodott, s kialakultak a vadszatban segt kutyk. Minden kutynak munkja volt a fldben, a legeln, a hzban s a hz krl.

A kialakul termnyfelesleg miatt kialakultak a kereskedelmi kultrk. - kultrkban rszk volt a kutyknak is. Nagy kincset megrt a cserekereskedelemben egy-egy klnbz feladatot ellt kutya. Ebben az idben kezdett kialakulni a szelektv, szakosodott tenyszts.

Nagy szerepk volt a kutyk fajtavlasztkban a hdt harcoknak. A hdt katonk otthonukbl vittk magukkal a kutyjukat, s az ottani egyedekkel keveredtek.

I. e. 2000 krl mr voltak lebek, juhsz-, vadsz-, rkutyk.

A kzpkori vadszati szenvedlyek fokoztk a vadszkutyk kialakulst. A nemesek versengtek, hogy kinek lesz sikeresebb hozama, kinek jobb a kutyja. A fegyverek fejldsvel ntt az igny a specilis kutyk fejldsre is. Kialakultak a vadat felkutat, kihajt s a gazdhoz leviv ebek is.

A tovbbiakban mr a hziastott kutyk fajtkra val kitenysztse indult meg az egsz vilgon. Ezt mr mindenki el tudja kpzelni. Az ember hasznot hz folyamatosan a kutykbl is. Ki lebet tenysztett, ki a vrre hes emberek ignyei vgett viadalkutykat, ki meg az egyb ignyeknek megfelelt...

Mra a XXI. szzadban is alaktja az ember a kutykat, de mr tbbnyire eszttikai clokkal vezrelve szelektl. A kpessgek alapjn trtn szelektls rendrsgi, bnldz, nyomoz, kereskutyk kialaktsnl figyelhet meg. A kpessgek alapjn trtn szelektlsnl nem a fajtatisztasg kialaktsa a cl, hanem az, hogy egy bizonyos munkt (pl. hullakeress, kbtszer-kutats...) megfelelen el tudjon az eb vgezni. Az esetek tbbsgben a kitn munkakutyk keverkek.  

 

2.

Az llatvd "amg l, mozog"...

 

A tmeges (informlatlan) lakossg szemben az llatvd egyfajta gazdag, sznobellenes vzi, aki cselekmnyeivel az llatok elleni "barbr" cselekmnyeket akarja cskkenteni. Azonban aki az llatvdelmi trekvseket rszletesebben megvizsglja, ismereteket szerezhet az llatvdelmi clokat fontosnak tart s magt llatvdnek mond rtegzdsrl.

Ki is az llatvd?

Magyarorszg nem egszen tzmillis lakossgra kb. 75-80 llatvdelmi nonprofit szervezds jut. A kuratriumok s tagsgok szma 4-200 f kztti. Az aktv, szervezett llatvdelmi tevkenysget fontosnak tart, s a problmk ellen tenni is kpes lakossgi llatvdelmi bzis ennek fggvnyben kb. 10.000 f lehet.

 

De mgis, kik az aktv llatvdk?

Az llatvdelmi szervezetekben nemcsak milliomos, s tkeers szemlyek tevkenykednek, brkinek helye lehet, s van is. regek, fiatalok, szegnyek s jobbmdak, mind-mind lehetsggel brnak arra, hogy krnyezetket llatbartabb, azaz krnyezettudatosabb formljk.

 

A fenti szmts rtelmben minden ezer lakosra jut egy f, aki aktv llatvdelmi tevkenysget vgez. Ez a szm igen kicsi, hiszen ha csak arra gondolok, hogy:

- vente millis szmban fognak be, s puszttanak el gyepmesterek feleltlenl szabadjra engedett "exkedvenceket";
- az eb- s macskatenysztssel foglalkoz szervezetek szzezres szmban tartanak nyilvn tagokat, akik haszonszer szaportst vgeznek (az ignyeket figyelmen kvl hagyva);
- a vgllatok szlltsa, tartsa s feldolgozsa kapcsn az llatok tisztelett figyelmen kvl hagyva csak a minimlis kltsgek s a magas profit a cl (vente a vgott llatok szma tbb tzmilli...);

 

Tgabb rtelemben mi az, hogy "llatvd"?

Az llatvdelem nem rdngssg, nem valamifle csoda. Az llatvdelem egyfajta krnyezettudatos viselkeds, a ms llnyre truhzott felelssg vllalsa...

 

- Passzv llatvd: sajt letterben figyel a felels llattartsra;

(aki llataival rendesen bnik, ide sorolhatja magt)

 

- Aktv llatvd: sajt hza tjn tl tekint, krnyezetben segti az llatvdelmet (prevencival - megelzssel, aktv llatvdelemmel - kbor llatkezelssel, oktatssal, informcis munkval, megelzssel...)

(nem nehz aktv llatvdv vlni!)

 

Mi a clja az llatvdelemnek?

A krnyezettudatos viselkeds elrse. Pl.:
- ha a vgllatok az let tisztelett alapjul vve kerlnek tartsra, vgsra, azaz a leghumnusabb mdszereket alkalmazzk, akkor egszen ms sznezetet kaphatna az emberi "fragadoz" tevkenysge;
- ha a kedvencknti tartsra termel szaport szervezetek s tagjai felmrnk a keresleti s knlati ignyeket, s hossz tvon ennek fggvnyben cselekednnek, akkor elkerlhet lenne a gyepmesteri telepek gyalzatos "feldolgoz" munkja;
- a gyepmesteri telepek gyilkol tevkenysge humnus menhely-alternatvkon keresztl llatilet-bartt alakulhatna;
- a sznob ignyek (szrmekabtok, llatok testrszeibl ellltott lnkt szerek, dszek stb.) tudatos informcik ltal cskkennek...

Az llatvdelem mint komplex letforma brki letbe bepthet!
Az llatokkal val tudatos bnsmd mindenkinek ktelessge, hiszen:

 

"Te egyszer s mindenkorra felels lettl azrt, akit megszeldtettl..." (Antoine de Saint-Exupry)

,Egy nemzet nagysga s erklcsi fejlettsge hven tkrzdik abban, ahogyan az llatokkal bnik." (Mahatma Gandhi)

Hogy az llatvdelmi tevkenysg mg inkbb kiteljesedjen, szksges, hogy mg tbb ember rezze magra s helyi kzssgre (csaldjra) nzve is fontosnak a krnyezettudatos viselkedst. Igaz, hogy munknknak ksznheten egyre tbben lesznk, akik figyelnk a msikra, de csak remlni tudom, hogy egyszer eljn az a vilg is, amikor minden llny csak a legminimlisabb szenvedssel lheti le lett...

 

 "Aki az llatokat szereti, az rossz ember nem lehet..."

 

 

 

Vilgunkat Mi magunk alaktjuk, mindenki azz vlik, amit tesz.

Brki lehet llatvd, Te is!

 

Seres Zoltn

 

Forrs: llatbart Webkuck

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

 
Naptr
2026. Szeptember
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
ra



More Cool Stuff At POQbum.com

 

27-1

 
Bannernk

fejlecuj2

csibefejlec25sz1

 
Ms oldalaink

Foldalunk:

csibebabuci

csibebabuci9f1d2

 

csibefejlec25

csibefejlec

 

A foldal kisegt oldala

 

Fejlec

Cics oldalunk

csibebabucikg3

A bartsg oldala

Daisyfejbarat

kutyika

Heti tz sor a kutykrl

Csibe s Babuci kpes portlja

csibebaba

Csibe s Babuci linkgyjtemnye

 
Impresszum

Tartalom:

© csibe-babuci.gportal.hu

Fejlc s welcome kp:

© lovakforever.gportal.hu

 
 
Cursor
Free Dog MySpace Cursors at www.totallyfreecursors.com
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!